Kalendar rada škole u 2023./2024.

Pravilnik o obradi i zaštiti podataka

Zaštita osobnih podataka

Odluka o usvajanju financijskog izvješća za 2023. NOVO

Financijsko izvješće za 2023. NOVO

Bilješke uz financijsko izvješće za 2023. NOVO

Nove droge - brošura za roditelje

Pravilnik o jednostavnoj nabavi

Procedura stvaranja ugovornih obveza

Procedura zaprimanja računa

Protokol za informiranje roditelja

Godišnji plan i program rada

Statut OŠ 2019.

Izmjene i dopune statuta OŠ

Etički kodeks

Zaštitite privatnost na Facebooku

E-bonton (Pravila lijepog ponašanja na društvenim mrežama)

Što donosi članstvo u EU

Kriteriji ocjenjivanja

Katalog informacija

Kućni red

Pravilnik o provedbi postupka bagatelne nabave

Bilten 1  - Državno natjecanje iz francuskog, španjolskog i talijanskog jezika

Bilten 2 - Državno natjecanje iz francuskog, španjolskog i talijanskog jezika

Časopis Nazor

« Ožujak 2024 »

A  B  C  D  E  F  H  I  J  K  L  M  N  O  P  S  Š  U  V  Z
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 55 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Izraz Opis
Učenik

Sudionik didaktičko-komunikacijskih stvaralačkih aktivnosti, koje su usmjerene na njegovo obrazovanje, odgajanje, integriranje u društvenu zajednicu i izgrađivanje samostalne, slobodne i kritičke ličnosti. Učenik je redovni ili izvanredni polaznik određenog oblika obrazovnih institucija. U suvremenoj didaktici on se javlja kao subjekt nastavnog procesa i to u svim njegovim fazama (od planiranja, preko realizacije do vrednovanja).

Učenje

Složeni psihički proces promjene ponašanja na osnovi usvojenog znanja i iskustva. Obuhvaća usvajanje navika, informacija, znanja, vještina i sposobnosti. To je proces uskladištavanja podataka u skladištu pamćenja.

Učenje na daljinu

(engl. distance learning) je pojam koji se često koristi kao sinonim za obrazovanje na daljinu. Ispravnije bi ga bilo koristiti kao pojam kojim se opisuje rezultat, tj. proizvod ili izlaz (engl. outcome) procesa obrazovanja na daljinu.

Učenje temeljeno na računalu

(engl. Computer-Based Learning - CBL ili Computer-Based Training - CBT) je oblik edukacije kod kojeg učenik uči uz pomoć specijalnih obrazovnih programa instaliranih na računalu. Ovaj oblik podučavanja je naročito pogodan za svladavanje rada s računalnim aplikacijama, jer program za učenje može biti integriran u samu računalnu aplikaciju, što omogućava istovremeno učenje i korištenje aplikacije.

Učitelj

Stručna osoba visokih radnih, obrazovnih i etičkih kvaliteta educirana za rad u nastavi u školi. Učitelj/učiteljica mora udovoljiti nizu specifičnih zahtjeva kao što su: svjesna motiviranost za zvanje, potpuniji sustav općeg i stručnog obrazovanja, visoke intelektualne sposobnosti, crte ličnosti adekvatne sustavu vrijednosti u društvu, visoku razinu zrelosti ličnosti, te visoku razinu osobne kulture.

Suvremeni učitelj je organizator i voditelj nastavnog procesa, koordinator i mentor, motivator, ravnopravni suradnik i dr. Njegova primarna uloga je da učenicima bude od pomoći u razvoju svih njihovih fizičkih i psihičkih potencijala te da im pomogne u dostizanju individualnog maksimuma.

Suvremeni zahtjevi i dalje afirmiraju pojedince kao kreativce i inicijatore, ali sada se više traži timski rad učitelja. Učitelji se konstantno profesionalno usvršavaju, kako bi što bolje odgovorili novim zahtjevima društva.